EL DEDEKTÖRÜ

El tipi dedektörler metale karşı duyarlı aletlerdir. El dedektörleri yalnızca metal nesnelere yakın tutulduğunda (sesli,ışıklı,titreşimli) uyarı verirler. Bu sebeple üretici firmaların belirttiği şekilde kullanılması gerekmektedir. El Tipi Metal Üst Arama Dedektörü metali algılayan geniş yüzeyinin tetkik edilen alana ya da kişinin vücuduna paralel (teğet) olarak 2.5-7.5 cm. uzaklıktan tutulması gereklidir.
Kolay taşınabilir olmaları nedeni ile daha çok mobil uygulamalarda tercih edilen El Tipi Metal dedektörleri, metal kapı dedektörleri ile aynı prensip ile çalışırlar. Elektromanyetik bir alan oluşturarak bir canlı ya da nesne üzerindeki metali metal yoğunluğuna göre tespit eder ve uyarı verirler.
Kullanım Alanları:
Farklı kullanım alanları için çeşitli özelliklerde üretilen el dedektörleri genel olarak yaya giriş çıkışının yoğun olduğu alanlarda kullanılmakla birlikte mahkeme salonları, spor tesisleri ya da bina içinde üst düzey güvenlik gerektiren alanlara geçiş yapılırken ve çoğu zaman da kapı tipi metal dedektörü kurulumunun zor olduğu veya imkansız olduğu alanlarda kullanılmaktadır.Aynı şekilde güvenlik amaçlı kullanılan bazı el dedektörü modelleri emniyet güçleri tarafından olay mahalinde mermi kovanı ve diğer metal objelerin belirlenmesi gibi alanlarda kullanılmaktadır.
Alışveriş merkezleri, kamu kurumları, askeri tesisler, havaalanları, siteler ve benzeri yerlerin giriş kapısında kullanılan el detektörü, kapıdan geçiş yapan kişilerin üzerinde bulunanan bıçak, silah gibi metal cisimleri tespit etmek amacıyla kullanılan elektronik cihazlardır. El dedektörleri genellikle kapı tipi dedektörlerden geçiş sonrasında eğer kişi üzerinde metal bulunduğuna dair alarm veriyorsa daha ayrıntılı bir arama yapmak için kullanılmaktadır. Bu durumda özel güvenlik görevlisi kapıdan geçen şahsı el dedektörü ile kontrol ederek üzerinde bulanabilecek bıçak, silah ve diğer metal cisimler için üst araması yapmalıdır.

METAL KAPI DEDEKTÖRÜ

Özel güvenlik hizmetlerinde kişilerin kontrolünde kullanılan metal kapı detektörlerleri kapı şeklinde üretilmiş olup, kontrole tabi kişiler metal kapı detektörü içinden yürüyerek geçerken üzerinde bulunan metal cisimler sinyal ile uyarı verirler. Sinyaller cismin hacmine ve ağırlığına göre artıp azalabilmekte, metale hassasiyetin seviyesi küçük cisimlerde daha az, büyük metal nesneler geçtiğinde ise daha fazla olup cihaz sesli ve/veya ışıklı haber vermektedir.
Metal kapı dedektörleri elektromanyetik alan prensibi ile çalışırlar. Kapı şeklindeki alanda bir elektromanyetik alan oluşturarak içerisinden geçen insan üzerindeki metali metal yoğunluğuna göre tespit ederler.
Son senelerde gelişen teknoloji sayesinde üreticilerce metal kapı dedektörlerinin işlevselliğini arttırılmış, daha detaylı tespit yapmaları sağlanmıştır. Fiyat, Marka ve modele göre üzerlerinde farklı ekstra özellikler barındırabilirler.
Dijital kapı dedektörlerinin hassasiyeti ayarlanabilir. En yüksek seviyedeyken, ataç küçüklüğündeki cisimleri bulup yerini tespit edebilir. Özel güvenlik görevlisi veya yetkili; Kapıyı, ebat ve ağırlığa göre ayarlayıp madeni para, anahtar, mücevher, kemer tokası gibi nesnelerden oluşabilecek yanlış alarmları engelleyebilir. Fabrikalar, bankalar, siteler, alışveriş merkezleri, hastaneler, havaalanları, organizasyonlar, fuar merkezleri gibi çeşitli yerlerde kullanılır.

ELEKTRONİK GÜVENLİK SİSTEMLERİ

HSG Güvenlik, çözüm ortakları ile birlikte uyguladığı elektronik güvenlik sistemleri ile günümüz teknolojisinin getirdiği en yeni teknolojiyi kullanarak
Dünya standartlarında projelendirme, tasarım ve montaj hizmeti vererek anahtar teslimi projeleri üstlenmekte ve sonlandırmaktadır.

Çeşitli elektronik güvenlik sistemi uygulamaları :
•Elektronik güvenlik sistemleri
•Personel devam kontrol sistemleri (PDKS)
•Elektrikli kilit sistemleri
•Kartlı, şifreli, turnikeli geçiş kontrol sistemleri
•Görüntülü kapı telefon sistemleri
•Bekçi tur kontrol sistemleri
•Soygun alarm güvenlik sistemleri
•Yangın algılama ve ihbar sistemleri
•Otomatik kapı ve otopark bariyer sistemleri
•X-ray bagaj kontrol sistemleri
•Kapı ve el tipi metal arama detektörleri
•Sesli ve görüntülü giriş kontrol sistemleri
•Kamera kontrol sistemleri (CCTV)
•Dış alan elektronik güvenlik sistemleri
•Erken uyarı sistemleri